IMG Na pewno każdy z nas pamięta jeszcze czasy, kiedy większe pliki graficzne mogliśmy przenosić głównie na tak zwanych nośnikach zewnętrznych, jak płyty CD. Wraz z popularyzacją sieci Internet i zwiększaniem prędkości łącz, coraz więcej osób po prostu publikuje i przesyła swoje zdjęcia głównie za pomocą tego medium. Ponadto wysokiej jakości zdjęcia wykorzystywane są także do tworzenia atrakcyjnych i bogatych wizualnie stron www. Internet daje nam szerokie możliwości wykorzystania zdjęć, ale nie każdy z nas potrafi zrobić to w optymalny sposób. Duże pliki graficzne zajmują więcej miejsca na serwerze i generują większy transfer. Jak więc zoptymalizować swoje pliki graficzne na potrzeby www? Z pomocą przychodzi nam kompresja, o której powiem więcej w tym artykule.

 

Geneza problemu

Większość zdjęć w wysokiej jakości, wykonanych jakimkolwiek aparatem cyfrowym, lustrzanką, telefonem lub tabletem posiada stosunkowo duże rozdzielczości i co za tym idzie spore rozmiary wyrażone w bajtach (standardowa jednostka wielkości danych). Pojedynczy plik graficzny wykonany w standardzie Full HD (1080p) może „ważyć” od kilku do kilkudziesięciu Megabajtów. Oczywiście w zależności od potrzeb wykonanie tak dużego zdjęcia jest w pełni zrozumiałe i uzasadnione. Może być one bowiem wykorzystane do produkcji wielkoformatowych reklam jak szyldy, czy plakaty. Aczkolwiek na potrzeby Internetu zdjęcie w takim formacie jest kompletnie niepraktyczne.

Plik graficzny o dużych gabarytach w warunkach internetowych będzie wczytywał się wolniej i wygeneruje większy transfer podczas jego pobierania z serwera w celu wyświetlenia na naszym monitorze. Zjawisko „pochłaniania” transferu może być szczególnie widoczne w sieciach komórkowych, które nadal w dużym stopniu są limitowane. Przykładowo, jeżeli nasz operator udostępnia nam 10 GB Internetu, to przeglądanie plików graficznych o rozmiarach dochodzących do kilkudziesięciu MB będzie po prostu mało ekonomiczne.

Odpowiedzią na powyższy problem jest kompresja plików graficznych na potrzeby wykorzystania Internetu.

 

Kompresja plików graficznych – co to takiego?

W Informatyce kompresja ma bardzo szerokie zastosowanie. Polega ona na zmianie sposobu zapisu pliku w taki sposób, aby zmniejszyć jego rozmiar wyrażany w bajtach. Liczne algorytmy kompresji znajdują duże zastosowanie w archiwizacji danych i właśnie kompresji plików graficznych, o których tutaj mówimy.

  1. Kompresja stratna – powstaje w momencie, gdy jakość kompresowanego pliku ulega widocznemu pogorszeniu.
  2. Kompresja bezstratna – algorytm kompresji jest w stanie tak zmniejszyć bitmapę (obraz rastrowy, zdjęcie cyfrowe), że nie jesteśmy w stanie dostrzec różnicy w porównaniu z oryginałem.

 

Na czym polega kompresja plików graficznych?

W Informatyce każdy rodzaj danych np. tekst, dźwięk czy grafika cechuje się pewną nadmiarowością. Przykładowo zdjęcie w formacie rastrowym, znane także jako bitmapa może zawierać wiele bitów o takim samym kolorze. W tym konkretnym przypadku kompresja może polegać na zmniejszeniu ilości bitów o tym samym kolorze, co z kolei owocuje jego mniejszym rozmiarem.

 

Jak przygotować zdjęcie na potrzeby www?

Przechodząc do części praktycznej, pokażę jak skutecznie zmniejszyć rozmiar zdjęcia pochodzącego z aparatu cyfrowego lub telefonu do wykorzystania w sieci.

Na początek postarajmy się o zmniejszenie wymiarów pliku wyrażonych w pikselach. Wystarczy zmniejszyć szerokości i wysokości przy jednoczesnym zachowaniu oryginalnego kadru. Optymalnym rozmiarem na potrzeby internetowe może być Full HD, czyli 1920x1080px. Oczywiście na rynku są dostępne także większe monitory więc nasz plik możemy zapisać także w 2560x1920px. Wszystko zależy od sposobu jego prezentacji i przeznaczenia. Jeżeli nasz obraz ma się wyświetlić na całą szerokość ekranu, to wówczas dobrze jest przewidzieć rozdzielczość na większe monitory.

Rozmiar zdjęcia

Dopiero gdy nasz plik ma już rozsądne wymiary, możemy poddać go kompresji. Do tego celu możemy użyć dowolnego programu graficznego (np. Gimp lub Photoshop) lub jednego z licznych narzędzi on-line. Kompresję możemy wykonać manualnie, według własnego uznania, ale wymaga to posiadania sporej wiedzy na ten temat. Dużo lepszym pomysłem jest zdanie się na kompresję automatyczną. W tym celu polecam Państwu kilka darmowych narzędzi online:

Kompresja automatyczna wykonywana jest według określonego algorytmu w taki sposób, aby wygenerować obraz wynikowy o jak najlepszej jakości i niewielkim rozmiarze w bajtach.

Na koniec możemy porównać sobie oba pliki, to znaczy zdjęcie oryginalne i skompresowane w celu sprawdzenia, czy drugi plik nie zawiera utraty jakości. Dopiero tak przygotowany plik graficzny możemy sukcesywnie wgrać na serwer i wykorzystywać w Internecie.

 

Zalety kompresji plików graficznych na potrzeby Internetu

  • mniejszy rozmiar wyrażony w bajtach umożliwia szybsze wczytywanie się pliku graficznego
  • pobieranie zdjęcia generuje mniejszy transfer, co jest szczególnie pożądane w ciągle limitowanych sieciach komórkowych
  • pliki graficzne zajmują mniej miejsca na serwerze i podczas archiwizacji
  • dzięki mniejszemu rozmiarowi wszelkie operacje na plikach graficznych jak kopiowanie czy przesyłanie trwają dużo szybciej

 

Co ciekawe w ramach obróbki cyfrowej zdjęć przez fotografa można także zamówić przygotowanie zdjęć skompresowanych właśnie na potrzeby wykorzystania w Internecie.

Podsumowując, polecam Państwu robienie zdjęć w jak najwyższej jakości. Są one najlepszym źródłem do tworzenia wielkoformatowych realizacji lub obróbki cyfrowej. Aczkolwiek na potrzeby wykorzystania zdjęć w sieci Internet kompresja jest wysoce zalecana ze względów technicznych.

 

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies tylko w celu ułatwienia jej przeglądania. Czytaj więcej!

OK