IMG Założę się, że większość z amatorów fotografii słyszał o technice HDR pojawiającej się w kontekście robienia zdjęć cyfrowych. Czy jednak w pełni rozumiemy założenia tej technologii, jaka jest jej historia i co właściwie oznacza ten tajemniczy skrót? Zachęcam do szerszego poznania techniki HDR, ponieważ już dziś stanowi ona swego rodzaj standard wykonywania zdjęć. Technologia ta implementowana jest także w większości aparatów cyfrowych, a nawet telefonach i tabletach.

 

Co oznacza skrót HDR?

HDR, to skrót od High Dynamic Range. Określa on technologię w fotografii, która polega na wykonaniu kilku różnych zdjęć tego samego obrazu, z czego jedne z nich są niedoświetlone, a inne prześwietlone. Następnie zdjęcia te są łączone w celu otrzymania pojedynczej fotografii o dużej rozpiętości tonalnej (różnica pomiędzy najjaśniejszym oraz najciemniejszym punktem zdjęcia). Obecnie technika HDR jest jedynym sposobem osiągania tak dużych kontrastów na zdjęciach.

 

Geneza powstania technologii HDR

Może mało kto uwierzy, ale pierwszy raz technika HDR została wykorzystana w 1857 roku, czyli około 31 lat po wykonaniu przez Nicéphore'a Niépce'a pierwszej trwałej fotografii. Zdjęcie morza i nieba w popularnym dziś HDR wykonał wówczas francuski fotograf Gustave Le Gray (1820-1882).

Problem polegał na tym, że ówczesne możliwości techniczne nie pozwalały wykonać zdjęcia, na którym widoczne byłoby zarówno niebo, jak i morze. Zwróćmy uwagę, że robiąc zdjęcie na tle zachodzącego słońca, niebo wychodzi idealnie, ale woda, plaża lub postacie widnieją już tylko jako ciemne kształty. Dzieje się tak, ponieważ aparat fotograficzny po prostu nie jest w stanie zapisać całej rozpiętości tonalnej takiego zdjęcia. Le Gray wbrew ówczesnym możliwościom technicznym postanowił wykonać zarówno zdjęcie morza, jak i nieba. W tym celu wykonał dwie fotografie tego samego krajobrazu, ale o różnym czasie naświetlania. Jedno zdjęcie było niedoświetlone, a drugie prześwietlone. Scalenie negatywów tych zdjęć pozwoliło otrzymać pierwsze zdjęcie wykonane w technologii HDR widoczne poniżej.

Oczywiście wraz z rozwojem fotografii, technologia HDR również zmieniała swoją postać, dążąc do perfekcji. Dziś zdjęcia w tej technice możemy wykonać nawet za pomocą zwykłego smartphona lub stworzyć w programie graficznym.

 

Jak działa technologia HDR?

Technologia HDR bazuje na wykonaniu kilku fotografii o różnym czasie naświetlenia. Dzięki temu otrzymujemy serię od 3 do 5 zdjęć niedoświetlonych i prześwietlonych. Następnie za pomocą programu graficznego lub oprogramowania aparatu cyfrowego zdjęcia te łączone są w jeden obraz o bardzo dużym kontraście, czyli sporej rozpiętości tonalnej. Oznacza to, że na zdjęciu występują zarówno miejsca bardzo jasne, jak i ciemne, co nie jest możliwe do wykonania w tradycyjnej fotografii.

Poniżej przedstawiono serię zdjęć wykonanych w różnym czasie naświetlenia, które konieczne jest do wykonania zdjęcia w HDR.

HDRI-Example.jpg
Źródło: https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=613689 | Licencja: CC BY-SA 3.0

Poniżej znajduje się zdjęcie końcowe wykonane w technologii HDR.

Old saint pauls 1.jpg
Źródło: https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=592131 | Licencja: CC BY-SA 3.0

 

Zalety korzystania z technologii HDR

Główną zaletą wykorzystania HDR jest otrzymanie zdjęcia o doskonałej rozpiętości tonalnej. Efektem tego jest zdjęcie, na którym normalnie zaciemnione i niewidoczne miejsca będą dobrze oświetlone, a te prześwietlone odpowiednio przyciemnione. Zachęcam Państwa do własnych eksperymentów z tą ciekawą i pomysłową technologią.

 

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies tylko w celu ułatwienia jej przeglądania. Czytaj więcej!

OK