IMG Sesja okazjonalna na potrzeby ważnych wydarzeń, a może zdjęcia produktowe lub fotografie kulinarne. Co łączy te wszystkie produkty? Jeżeli mają przynieść zamierzony efekt, to muszą zostać wykonane dobrze! Ponieważ fotografia jest dość skomplikowaną dziedziną, to sprawnie zrobioną sesję zdjęciową może nam zapewnić tylko profesjonalista. Dzięki temu sesje ślubne staną się nieocenioną pamiątką na wiele lat, a zdjęcia produktowe pomogą w zwiększeniu sprzedaży asortymentu każdego sklepu. No dobrze, ale jak znaleźć profesjonalnego fotografa wśród wielu ofert dostępnych na rynku?

 

Cena nie powinna być głównym kryterium wyboru!

Na wstępie warto zaznaczyć, że przy wyborze fotografa do jakiejkolwiek sesji zdjęciowej nie warto kierować się tylko i wyłącznie ceną. Jest to błąd, który popełnia wiele osób. Znam historie, w których klienci chcący trochę zaoszczędzić wybierają na swój ślub znajomego, dysponującego po prostu lustrzanką. Z doświadczenia wiem, że bez odpowiedniego doświadczenia fotograf nie jest w stanie wykonać dobrze naświetlonego zdjęcia lub uchwycić piękną chwilę.

Prawda jest taka, że dobrze zrobiona sesja fotograficzna i konieczna do tego obróbka cyfrowa po prostu musi kosztować. Jest to czyjaś wiedza, czas i przede wszystkim praca.

 

Rzetelność i doświadczenie

Wyobraźmy sobie przez chwilę, że nasz fotograf nie pojawia się na naszym ślubie. Okrutna wizja prawda? Osobiście nie słyszałem jeszcze o takiej sytuacji, ale warto o tym wspomnieć w kontekście sprawdzenia rzetelności i doświadczenia naszego przyszłego fotografa.

Zatem jak znaleźć rzetelnego fotografa? Pierwszym krokiem może być popytanie wśród znajomych. W branży fotograficznej wiele klientów pozyskuje się właśnie z polecenia. Przykładowo, jeżeli u znajomych zobaczymy doskonale wykonane zdjęcia ślubne, to jest duża szansa, że poprosimy o kontakt do ich autora pod kątem naszego przyszłego ślubu. Możemy zaprzeczać, ale nierzadko tak właśnie działamy. Człowiek szuka czegoś sprawdzonego i jest to w pełni zrozumiałe.

Jeżeli nie posiadamy sprawdzonego lub znajomego fotografa możemy również sukcesywnie poszukać go w sieci. W tym przypadku doradzam zwrócić szczególną uwagę na portfolio zdjęć oferentów oraz ewentualne referencje lub opinie na ich temat. Jeżeli fotograf dba o opinię i prestiż, to z pewnością potwierdza na swojej stronie własną wiarygodność.

 

Własny sprzęt i dojazd do klienta

Szukając fotografa, warto zapytać, czy dysponuje on własnym sprzętem. Może to mieć wpływ na jakość zdjęć lub cenę końcową usługi. Nie chcielibyśmy przecież, aby nasz fotograf doliczył nam dodatkowe koszty tytułem wypożyczenia sprzętu na potrzeby realizacji sesji zdjęciowej. Nie brzmi to dość poważnie, a w dodatku obciąża nas dodatkowymi kosztami.

Przy okazji dopytajmy także, tak dla jasności, czy nasz przyszły fotograf oferuje dojazd do klienta i jaki jest koszt. Zazwyczaj jest to standardowa stawka w wysokości 0,90 zł za kilometr.

 

Różnorodność sesji fotograficznych

Pamiętajmy, że fotografia to szeroka dziedzina, która ciągle się rozwija. Do tej pory powstało wiele gałęzi w tym m. in. fotografia okazjonalna, produktowa, kulinarna, a nawet coraz bardziej popularna makrofotografia. Jaki ma to związek z naszym tematem? Wybierając realizatora naszych sesji fotograficznych, starajmy się poszukać eksperta w danej dziedzinie. Przykładowo na ślub warto wybrać kogoś, kto potrafi doskonale uchwycić piękno chwili i nie skrępować gości weselnych. W przypadku zdjęć produktowych cenny okaże ktoś z własnym studiem i rekwizytami wzbogacającymi produkt.

Często zdarza się też tak, że dobry fotograf specjalizuje się w wielu dziedzinach. Kluczowa więc może być wstępna konsultacja i prośba o fachową poradę. Tylko tak możemy dopasować usługę do swoich indywidualnych potrzeb.

 

Umowa to ważna kwestia!

Jeżeli już wybraliśmy konkretnego oferenta, to pamiętajmy o podpisaniu z nim umowy w odpowiedniej formie. Nie każdy fotograf prowadzi własną działalność gospodarczą, ale z pewnością możemy podpisać z nim umowę o dzieło i rozliczyć się na bazie wystawionego rachunku.

Umowa stanowi dla nas dowód na zamówioną kompleksową usługę. Bez takiego dokumentu nie możemy dochodzić swoich praw na drodze sądowej w przypadku, gdyby zlecenie zostało źle wykonane. W związku z tym odradzałbym Państwu wybór fotografa, który nie proponuje lub unika podpisania umowy na wykonanie usługi. Może być to sygnał ostrzegawczy przed wyborem kogoś mało kompetentnego.

Mam nadzieję, że te kilka prostych porad pomoże dokonać Państwu właściwego wyboru i cieszyć się z profesjonalnie wykonanej sesji zdjęciowej.

 

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies tylko w celu ułatwienia jej przeglądania. Czytaj więcej!

OK